Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bolívie - základní informace

Oficiální název: Bolívijská republika
Hlavní město: Sucre (oficiální), La Paz (sídlo vlády)
Počet obyvatel: 8,8 mil.
Rozloha: 1 098 581 km2
Měna: boliviano (BOB) = 100 centávů
Úřední jazyk: španělština, aymarština, kečuánština, guaraní

Obyvatelstvo
Obyvatelstvo Bolívie je z poloviny tvořeno původními místními etniky jako jsou Kečuové a Aymarové. Třetina jsou mestici a zbytek tvoří potomci evropských přistěhovalců, kteří sem přišli v období španělské kolonizace. Převážná většina lidí obývá bolívijskou vysočinu. Nížiny jsou domovem pouze pro indiánské kmeny. Asi 95% obyvatelstva jsou římští katolíci a 5% protestanti. Jelikož je Bolívie jednou z nejchudších zemí Jižní Ameriky, většina obyvatel žije v naprosté chudobě. Mnoho obyvatel země stále žije svým tradičním kulturním životem, který je spojený s mnoha rituály. Gramotnost v Bolívii je 87%.

Ekonomika
Důležitým odvětvím bolívijského hospodářství je zemědělství. Pěstuje se zde především kukuřice, brambory, kakao, káva a fazole. Obyvatelé vyšších poloh se věnují také chovu dobytka jako jsou ovce, hovězí dobytek, prasata a také lamy a alpaky. Velký význam má pěstování sóji, která slouží pro zahraniční obchod. Bolívie je země bohatá na zásoby nerostných surovin jako je cín, najdeme zde doly na železnou rudu , stříbro i zlato. Významná je také těžba a export zemního plynu. Kvůli chudobě je většina rolníků nucena se věnovat pěstování koky, která pro ně znamená dostatečný zdroj příjmů. Díky tomu však od 80. let narůstá moc drogové mafie, která se zabývá obchodem s kokainem.

Dějiny a kultura
První kulturou, která obývala oblasti kolem jezera Titicaca byla vyspělá kultura Tihuanaco v době od roku 200 př.n.l. do roku 600 př.n.l. Kolem roku 1460 si ji podmanili Inkové a ty zase v roce 1533 ovládli Španělé. Území dnešní Bolívie tehdy patřilo k Hornímu Peru. Za nezávislost  a pojmenování země se zasloužil její první prezident Simon Bolívar v roce 1825. Následovalo dlouhé období plné válek a nejrůznějších převratů. Bojovalo se s Chile, Brazílií i Paraguayí. Bolívie byla několikrát poražena, přišla o některá území a tím i o přístup k moři. Zemí následně otřásaly vojenské puče a zavedené demokratické reformy byly vždy zrušeny. Od roku 1992 má Bolívie přístup k Tichému oceánu, jelikož uzavřela dohodu s Peru.

Geografie
Bolívie je vnitrozemský stát Jižní Ameriky, sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií. Povrch země tvoří z větší části Andská vysočina Altiplano, která dosahuje výšek mezi 3000-4000 metry. Je suchá a studená, se slanými pánvemi. Najdeme ji mezi západními a východními Kordillerami, tyčícími se do výšek až kolem 6000 metrů. Její pánve vyplňují andská jezera Titicaca a Poopó. Na východě země najdeme horské tropické deštné lesy a jih pokrývají suché a trnité savany.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko